Az internet atyjaként számon tartott Tim Berners-Lee még idén márciusban magyarázta el, hogy hogyan kellene megmenteni az internetet. Elsőre talán furcsán hangzik, az internet megmentése kezdeményezés, azonban a World Wide Web atyja szerint az utóbbi időben egyre veszélyesebb hellyé nőtte ki magát.
A márciusi kezdeményezésében Tim az alapelveket három részre osztotta: kormányok, nagyvállalatok és az emberek. Ezen belül pedig az alábbi három módon határozta meg, hogy kiknek mit kell tenniük, hogy továbbra is szabad legyen az internet:
Kormányok:
- Biztosítaniuk kell, hogy mindenkinek legyen internet hozzáférése
- Mindig, állandóan biztosítaniuk kell az egész internetet
- Tiszteletben kell tartaniuk és egyben védeniük kell az emberek alapvető online adatvédelmeiket és jogaikat
Nagyvállalatok:
- Biztosítaniuk kell, hogy megfizethető és mindenki számára elérhető az internet
- Szintén tiszteletben kell tartaniuk és egyben védeniük kell az emberek alapvető online adatvédelmeiket és jogaikat – egy úgynevezett online bizalmat kell kialakítaniuk a felhasználók felé
- Olyan technológiákat kell kifejleszteniük, amelyek támogatják az emberiség legjobbjait, valamint szembenézzen a legrosszabbakkal
Felhasználók:
- Legyenek alkotók és egyben együttműködőek
- Építsenek erős közösségeket, amelyek tiszteletben tartják a polgári diskurzusokat és az emberi méltóságokat
- Harcoljanak a web-ért – itt lényegében az internet szabadságára gondolt
A WWW, vagyis a világháló alapelveit Tim 1989-ben dolgozta ki, s most, a 30. évforduló miatt érezte úgy, hogy tenni kell egy biztonságosabb világháló miatt, különben elfajulhatnak a dolgok. A szakember elmondása alapján az első 15 évben megvolt a tökéletes egyensúly, hiszen lényegében jóságokkal, hasznos információkkal volt tele a web. Ami pedig az utóbbi 15 évet illeti, szerinte kezd inkább a sötétebb oldal irányába elmenni a dolog.
Tim nem utolsó sorban arra is reflektált, hogy a fentebb említett három résztvevőnek, tehát a kormányoknak, nagyvállalatoknak és felhasználóknak szorosan együtt kell működniük. Ha az egyik fél is rossz irányba megy el, akkor fennállhat az a veszély, hogy a kormányok, nagyvállalatok irányítsák a webet, amivel nem csak hatalmas profitra tesznek szert, de ezáltal tudják fenntartani az erőt, manipulálni az információáradatokat.
A kezdeményezés tavasz óta annyira népszerű lett, hogy több, mint 150 nagyvállalat csatlakozott a kezdeményezéshez. Legutóbb például a Facebook, Google és a Microsoft. Az Apple egyelőre nem csatlakozott, de mivel évek óta hangoztatják ők is, hogy mennyit jelent számukra a felhasználói adatbiztonság, így feltehetően nem kell sokat várni a csatlakozásra.
Információ! Tudtad, hogy kiemelt ajánlattal vár az iDoki?
Ezeket szerintem megteszik a felek.