Miután renoméjukon az idei nemzetbiztonsági (NSA) botrány komoly csorbát ejtett, az Apple, a Microsoft, a Google, a Facebook és több amerikai nagyvállalat karöltve követeli az NSA adatgyűjtési kérelmek és megfigyelések átláthatóvá tételét.
Az összesen 63 vállalat, befektető és nonprofit szervezet az Egyesült Államok kormányához fordult az indítvánnyal, amely lehetővé tenné, hogy az internet-, telefon és egyéb szolgáltatók megosszák, milyen felhasználói adatokat kötelesek az NSA-val közölni. Ezek az információk magukban foglalnák:
- A felhasználókkal kapcsolatos információkra irányuló kérelmek számát
- A felhasználók, felhasználói profilok és készülékekekkel kapcsolatos információkra irányuló kérelmek számát
- A kommunikáció tartalmára, az előfízetői és egyéb adatokra vonatkozó kérelmek számát
A vállalatok ragaszkodnak hozzá, hogy az NSA követelései épp oly nyilvánossá váljanak, ahogy a jogi szervek adatigénylései (Facebook, telefon, internethasználat, stb.) is azok Amerikában hosszú évek óta.
“Az, hogy a kormányzat hogyan használja a jogi-, nyomozó- és végrehajtó szervek információit, évek óta nyilvános, és ez a bűnügyi esetekkel kapcsolatos eljárásokban semmiféle fennakadást nem okozott.” – olvasható a levél egy másolatában. “Engedélyt kérünk rá, hogy ugyanezen információk a kormány nemzetbiztonsági szerveinek esetében is elérhetővé váljon.”
Korábban az Apple és a Google is egyértelműen állást foglalt az NSA botrány ügyében, sőt: a Google több szolgáltatás adatvédelmi rendszerét is szigorította.