Az Apple a tegnapi nap folyamán egy két órás előadás alatt rendkívül sok újdonságot mutatott be a San Franciscóban megrendezésre kerülő WWDC 2013-as fejlesztői konferencia megnyitóján. Lássuk ezeket sorban. A mai nap külön-külön elemezni is fogjuk az újdonságokat, de itt és most álljon egy rövid összefoglaló, mit is kaptunk az Apple-től.
Az élő közvetítés után újra megnéztem a keynote videót és azt kell mondjam, az Apple ismét odacsapott az asztalra. Ettől Apple az Apple, hogy olyan szinten profin művelik a bemutatókat, hogy ismét egy grandiózus bemutatót láthattunk.
Tim Cook, az Apple első embere a keynote elején beszélt az Apple Store üzletekről, melyeket naponta 1 millió ember látogat, majd pár statisztika következett. Az Apple bemutatta végre az új OS X asztali operációs rendszerét, mely az OS X Mavericks nevet kapta.
Ezen új frissítés úgynevezett Power User funkciókkal gazdagodott, a látványos újdonságok mellett az Apple sokkal inkább a felhasználói funkciók bővítésére, azok megfelelő és kényelmes használatára helyezte a hangsúlyt.
A fejlesztők 10 új funkciót emeltek ki a sok száz újításból. Új Tags, azaz címke funkció érkezik a megújult Finderbe, mellyel sokkal könnyebb lesz a fájlok, dokumentumok rendezése és persze keresése. Megújult az Értesítési központ is, valamint megérkezett az iBooks áruház is az új OS X rendszerbe. Az Apple továbbfejlesztett technológiákat alkalmaz az új verzióban, mely leginkább a processzor és memória használatot érinti, amely főleg a hordozható MacBook gépeknél fog jól jönni, hiszen látványosan emelkedik az akkumulátor élettartama.
Természetesen megérkezett az Apple saját fejlesztésű Maps térképszoftvere is, mely integrálódik az új Naptár alkalmazásba. A Safari is bődületesen gyors lett, mely szintén új funkciókkal gazdagodott.
Az OS X Mavericks demózása után az Apple bemutatta az új MacBook Air készülékeit, mely bár Retina felbontású kijelzőt még nem kapott, de minden más újdonsággal felvértezték. A gépek továbbra is 11″-es és 13″-es változatban kaphatóak és az Intel új Hashwell magos chipjei dolgoznak a belsejükben. Az üzemidőt az Apple feltornázta, így a 11″-es változat esetében az eddigi 5 óra helyett immár 9 óra, míg a 13″-es gépek 7 óra helyett 12 órát tudnak egyhuzamban működni.
Az Apple a fejlesztőknek bemutatta a megújult Mac Pro gépeket, melytől megremegett a föld és mindenkinek tátva maradt a szája. A gép méreteit tekintve mindössze 1/8-a az előző Mac Pro gépeknek, teljesítményben viszont két és félszer veri az előző generációt. Az Apple tehát nem hagy fel a professzionális fejlesztők támogatásával, de idő kellett, amíg ezt az elképesztő gépet megvalósítják. A Mac Pro az év végén érkezik, várhatóan ultra magas áron.
Az Apple bemutatta továbbá az iTunes Radio-t is, mely egyelőre csak az USA-ban lesz elérhető, de a későbbiekben újabb országokban is debütálni fog. A lényege, hogy reklámmentesen hallgathatunk zenéket, amennyiben rendelkezünk iTunes Match regisztrációval. Természetesen demózták a rádiót, de egyéb fontos tulajdonságot még nem árultak el.
Az Apple a keynote második felében bemutatta a sokak által izgatottan várt iOS 7-es mobiloperációs rendszert is, melyből szintén 10 fontos újdonságot emeltek ki. A rendkívül elegáns dizájnról bár megoszlanak a vélemények, de alapjaiban véve mindenkinek tetszik az új külső.
Megérkezett végre a Control Center, mely a képernyő alsó részéről húzható elő, melyen helyet kaptak a legtöbbet használt funkciók. Egy tappintással kapcsolhatjuk mostantól be a WiFi-t, Bluetooth-ot, a Repülőgép módot, a Ne zavarj funkciót. Zseblámpa is elérhetővé vált, valamint a fényerőt és a zenelejátszót is szabályozhatjuk.
Újdonság az AirDrop lehetőség, mellyel az iOS felhasználók titkosított csatornán keresztül automatikusan küldhetnek egymásnak fájlokat, de megújult az Értesítési központ, a kamera és a Siri is. Az Apple az összes beépített alkalmazását frissítette, melyek dizájnját is alapjában véve írta át.
Az új iOS 7 béta változata a fejlesztők számára már elérhető, de a felhasználóknak őszig várniuk kell rá. Az iOS 7 egyébként az iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPad 2, iPad 3, iPad 4 és az ötödik generációs iPod touch készülékeket fogja támogatni.
A fentiekben természetesen csupán egy összefoglalót adtunk, a mai napon részletesen bemutatjuk majd külön-külön az újdonságokat.
Elég gagyin néz ki, sok funkció a droidhoz hasonló, szerintem lesznek még itt perek hogy ki mit lopkodott el a másiktól…..:) persze megoszlanak majd a vélemények, nekem személy szerint a design nem jön be viszont sok új funkciót praktikusnak találok. A 3D háttér az a csúcs….:)
Nekem nagyon tetszik az IOS 7, élénk, tiszta és elegáns. Kár, hogy csak ősszel lesz elérhető.
Tökéletes!
Az iOS-nél is ráhajthattak volna az akkumulátor-idő kitolására…
Valaki előttem egyébként nagyon jól írta, a Control Center majdnemhogy egy az egyben Androidosnak látszó.
Az AirDrop szolgáltatás nagyon jó, mindenki várt már valami hasonlót.
A Mac Pro-ra igencsak kíváncsi vagyok, egy ekkora vödörbe ennyi erőforrást zárni azért elég durva. :)
Nekem is tetszik nagyon, viszont egy kérdés (nem találtam sehol rá választ) a siri az elérhető lesz majd magyar nyelven is?
Miért nincs ipod touch 4re?? Ha iphone 4re meg ipad 2re is van, akkor igazán megerőltethették volna egy kicsit magukat.
Csak arra vagyok kiváncsi, hogy ez ipaden hogy fog kinézni. Ipades demo miért nincs soha WWDCn???
http://www.evad3rs.net/2013/06/ios-7-ipad-download-links-beta-final-gm.html
A keynote-on az hangzott el, hogy az airdrop csak iPhone 5-től lesz támogatott.
Igazad van onemore, de nekem van itouch 4 mellett egy ugyanilyen számozású ipadem is :)