Az Apple eredetileg 2011 áprilisában indított pert a Samsung ellen, azt állítva, hogy a dél-Koreai vállalat gátlástalanul, avagy, ahogy a periratban fogalmaztak „szolgai módon” lemásolta az Apple termékek dizájnját és technológiáját. Válaszul a Samsung visszaperelt, és azt állította, hogy az Apple több, a 3G-vel kapcsolatos Samsung szabadalmat is felhasznált. Az Apple erre még tovább ment, azt állítva, hogy a Samsung a Galaxy termékvonallal az Apple iOS eszközeinek külsejét, és felhasználói élményét is „lekoppintotta”. A pereskedés négy kontinensen, több mint harminc országban zajlott, és miután a tárgyalások kudarcba fulladtak, 2012 egy fülledt augusztusi délutánján került sor az éveken át tartó pereskedés kimenetelét eldöntő tárgyalásra az Észak Kaliforniai Legfelsőbb Bíróságon. A bíróság alig két és fél napig tartó zártkörű mérlegelés után, további tanúk meghallgatása nélkül hozta meg döntését.
Az Apple-Samsung háború története dióhéjban
A Samsung és az Apple egyaránt kártérítést követelt, utóbbi egészen konkrétan 2 és fél milliárd dollárt. De az Apple számára a pénznél természetesen sokkal fontosabb volt, hogy példát statuáljon, megvédje hírnevét, továbbra is a leginnovatívabb vállalatként maradjon meg a köztudatban, és ezzel egyértelműen fölébe kerekedjen nagy riválisának.
Így is történt: a zsűri ítélete szerint az Apple dizájn-szabadalmait valóban sértette a Samsung, míg az Apple egyetlen Samsung szabadalmat sem.
A Samsungnak csak a Galaxy Tab 10.1-ért több mint egymilliárd dollár kártérítést kellett fizetnie. A sajtóban hatalmas port kavaró persorozat során bizalmas dokumentumok kerültek napvilágra, kényes információk szivárogtak ki, és olyan óriások is belekeveredtek a pereskedésbe, mint az IBM, a Toshiba, a Microsoft, és természetesen az Android atyja, a Google.
Az amerikai pert követően a koreai Szöulban átmenetileg minden Samsung és Apple készüléket betiltottak, beleértve, így Dél Koreában az Apple nem forgalmazhatta az iPhone-t 3G és 4-et és az iPad-et, a Samsung pedig a Galaxy S és Galaxy Tab szériát.
A második csata: a Google belekeveredik
A második nagy Apple-Samsung szabadalmi per-párbaj 2014 februárjában veszi kezdetét, ami mindkét óriás számára kulcsfontosságú. Az Apple addig is mindent megtesz, hogy a Samsungot az újabb állítólagos szabadalomsértések miatt minél kellemetlenebb helyzetbe hozza. És ez persze fordítva is igaz.
Az Apple legfrissebb nyilatkozata szerint az iPhone 5-re leselkedő legnagyobb veszély a Galaxy S4. Korábban a Galaxy S3-at tartották annak, mikor szabadalmi pert indítottak el. Most, hogy az S3 háttérbe szorult, amikor megjelent az S4, az Apple a Samsung új zászlóshajóját vette célkeresztbe.
Egy bírósági dokumentumban az Apple így fogalmaz: „Az Apple arra a következtetésre jutott, hogy a Galaxy S4 megsérti az Apple szabadalmait, így kénytelenek vagyunk a szabadalmainkat sértő készülékek listájára felvenni.”
Érdekes helyzet az is, hogy az Apple-nak ezzel párhuzamosan egy korábban kiadott bírósági utasításnak is meg kell felelnie, amelyek a perben megjelölt szabadalomsértő készülékek számát limitálja 22-ben. Mivel az Apple-nek épp ennyi van a listáján, valamelyik másik, korábbi Samsung készüléket le kell vennie a feketelistáról.
Mindeközben természetesen a Samsungnak is megvan a maga listája az általuk szabadalomsértőnek tartott Apple termékekről, amely a Mac-en kívül az Apple összes termékvonalát megemlíti.
A legújabb fejlemények a Google-t sem érinthetik túl kellemesen, ugyanis a vállalatot egy bíró az előző héten arra utasította, hogy nyújtsa át a Google keresési eljárásának mechanizmusára és a második, jövő évben esedékes Samsung-Apple perre vonatkozó nyilvános dokumentumokat a Google internetes adatbázisából egyaránt, mivel az egyszerű Google keresés ez esetben nem eredményes. De kezdjük az elején.
Az Apple ugyanis azt állítja, hogy a Google szándékosan ellehetetlenítette, „elhomályosította” a Samsung nyilvános adatbázisának Androidra vonatkozó dokumentumaira történő keresést. Ergo a Google-t meghackelte a Google. Tehát: az Apple-nek a Samsung adatbázisának Android OS-re vonatkozó dokumentumaira lett volna szüksége, amihez természetesen a Google keresőszolgáltatását használták, hiszen az sokmillió, a Samsung vállalati dokumentumra vonatkozó Google kulcsszót tartalmaz. Az Apple-nek azonban feltűnt, hogy a pontos keresőszavak nem adnak ki érdemi eredményeket, és szerették volna pontosan tudni, mi lehet az oka annak, hogy a kényes téma kapcsán a Google mintha nem működne megfelelően.
A Google persze nem volt hajlandó kiadni az adatokat, arra hivatkozva, hogy ezek összeállítása „túl nagy terhet jelentene” a vállalatóriásnak, mígnem Paul S. Grewal, amerikai főbíró végül utasításba adta a Google-nek, hogy dokumentálja, a kereső hogyan szortírozza a Galaxy Nexus szabadalmi per kapcsán elvégzett kutatások során sokat keresett kulcsszavakra felmerülő találatokat. A bíróság megjegyezte, hogy rendkívül ironikus a tény, miszerint a Google, az internet vezető keresőrendszere számára túl nagy megterhelést jelenteni egy listát előállítani arról, hogy hogyan keres saját fájljai között.
A Google korábban – amellett, hogy túl megterhelőnek tartotta a kérés teljesítését, – arra hivatkozott, hogy harmadik félként nem szeretne belekeveredni a tárgyalásba, hiszen nem ő a vádlott. Erre Grewel bíró így reagált: „Az, hogy valaki harmadik félként szerepel egy perben, az adott felet nem ruházza fel az információk visszatartásának vagy elhomályosításának jogával.
A keresőóriásnak két napja volt teljesíteni az egy héttel ezelőtt bírósági utasítást, beleértve azon információk kiszolgáltatását, hogy milyen kulcsszavakat használ azt Androidra vonatkozó dokumentumok keresésekor, valamint hogy ezek a dokumentumok mely alkalmazottaktól származnak. A hatalmas jelentőségű Apple-Samsung perre 2014 februárjának elején kerül sor.
Mint 2 durcás kisgyerek… Akkor legyen: “hajrá alma”
A letezo legjobb reklam mind a ket gyaroriasnak……
Vajon mi történne , ha összefognának …mit alkothatnának…. Bár a versenyzés lehet ösztönzőbb.
Szar ganaj mocsadek vilag…hova fajulunk meg???? Szanalmas ez az emberiseg…
Ez is csak taktika! Jóban vannak ők! Mint amikor kiderült Steve Jobs halála után hogy Bill Gates szel jóban voltak!
Mindenkinek kell hobbi
Hobbi :’D “L”, ez jó volt!
Tudjatok mi az a húzó ágazat? Anno a hadiipar. Egy kis csúsztatással.: a tech-ipar motorja a verseny. Felejtsétek el az összefogást. Sajnos nem működne. Hadi ipar nélkül nem lett volna internet. Tech háború nélkül… döntsétek el ti, mi nem lenne most.
Túl jó dolga van az emberiség 1% ának, a többi 99% rovására.
Sztem mindket ceg szamos innovativ technologiat vonultatott/vonultat fel. En egyedul azert hasznalok iphone-t, mert sokkal jobban meg vagyok elegedve az anyagosszetetellel es szamomra fontos a folyamatossag. Egy droidnak nem hasznalnam ki azt a sok felesleges, ambar tetszetos fejleszteseit. Tehat szamomra mindig is apple lesz a leg felhasznalo baratabb es a legtartosabb kutyu.
Chabeeno -nal a pont! Androidos motorola razr keszulekem vicc volt egy iphone 4 -es keszulekhez, teljesen mas vilag… (Nem fejtenem most ki bovebben) Persze ez csak a szvsz.