Az Apple kiadta a macOS Catalina-t

HusztiD 2019.10.08. 09:55 Kiemelt hírek, macOS 1 db 1 276

test-macOS-10.15-800x522

Az Apple nem váratott sokat magára, ugyanis az előző héten már a fejlesztők megkaphatták a macOS Catalina GM változatát, most pár nappal később pedig megérkezett a végfelhasználói kiadása a rendszernek. A legújabb operációs rendszert a jól megszokott módon, az App Store-ból telepíthetjük.

Az alábbi újdonságokat tartalmazza a macOS Catalina:

A macOS Catalina új funkciói.

A macOS Catalina hatékony funkciókkal segít bámulatos dolgokat véghezvinni. Az alkotás és a tartalmak felfedezése is merőben új élmény a használatával.

Zene

Az Apple Musichoz tervezve1

Több mint 50 millió dalt streamelhetsz és tölthetsz le reklámok nélkül. Az app megnyitásakor megjelenő Önnek lapon minden alkalommal a zenei ízlésedre szabott ajánlatokat találsz az Apple Music legjavából.

Zeneáruház

Azoknak, akik még mindig jobban szeretik közvetlenül megvásárolni a kedvenc zenéiket, az iTunes Store egyetlen kattintással elérhető.

Lejátszás alatt

Az új Zene appban a lejátszó is megújult. Az éppen szóló dalhoz már a szöveget is egyszerűen bekapcsolhatod, és egy kattintással megadhatod, melyik szám legyen a következő. Ha pedig másra is használnád a gépedet zenehallgatás közben, Mini lejátszó módra válthatsz.

Könyvtár

Minden zenéd egy helyen: az új oldalsávon ismerős menüben böngészhetsz az előadók, albumok, dalok és lejátszási listák, valamint a gyűjteményedbe legutóbb felvett zenék között. Az új funkciókkal kiegészült könyvtároldalakon már szöveges keresést is használhatsz, amellyel bármilyen dalt gyorsan megtalálsz.

TV

Könyvtár

A megújult Könyvtár lapon egyszerűen kereshetsz a megvásárolt filmek között. Böngészhetsz például műfaj, vagy a letöltött, illetve a legutóbb hozzáadott címek szerint.

Filmek és tévéműsorok

Vásárold meg vagy kölcsönözd ki a legújabb filmeket, vagy böngészd végig a több ezer filmből álló katalógust – mely a 4K-s, HDR minőségű tartalmak legnagyobb választékát is magában foglalja.2

Műsoron

A Műsoron az Apple TV app kezdőlapja, melyen gondosan válogatott műsorgyűjteményeket és személyre szabott ajánlatokat találsz.

Apple TV+

Az Apple új prémium műsorstreamelő szolgáltatásában exkluzív, saját gyártású műsorok és filmek széles kínálata vár a világ legelismertebb alkotóitól. Az Apple TV+ ősztől lesz elérhető az Apple TV appban.

Gyerekeknek

Az app Gyerekeknek nevű új lapja hozzáértő szerkesztők által válogatott műsorokat és filmeket ajánl korosztályok szerint.

Következők

A Műsoron lap Következők szakaszában gyorsan meg­ta­lál­ha­tod és elindíthatod a kedvenc műsoraidat, és a félbehagyott néznivalókat is folytathatod – akár eszközről eszközre váltva is.

Dolby Atmos

Az Apple TV app fantasztikus térhangzással játssza le a Dolby Atmos, Dolby Digital és Dolby Digital Plus hangsávú műsorokat az e szabványokat támogató hang­szórókkal felszerelt Mac-modelleken.3

Apple TV app mindenhol

A műsorokat – Apple TV-n, iPaden, iPhone-on, bizonyos okostelevíziókon és most már a Maceden is – pontosan onnan folytathatod, ahol abbahagytad.

Podcastok

Hallgatás most

Itt folytathatod a félbehagyott podcastjaid hallgatását, és azt is láthatod, ha valamelyiknek új része jelent meg. A lap emellett újabb podcastokat is a figyelmedbe ajánl azok alapján, amiket már hallgatsz.

Könyvtár

Az Apple Podcastok Könyvtárában egy helyen, podcastcím vagy epizódcím szerint rendezve láthatsz minden műsort, amelyre feliratkoztál, illetve amelyet felvettél.

Böngészés

Szerkesztőink minden héten összeválogatják neked a több százezer műsorból álló katalógus legjobb podcastjait. Hallgass bele egy új műsorba az Új és érdekes szakaszból, vagy nézd meg a Toplisták lapon, hogy melyek éppen a leg­népszerűbbek.

Keresés

A keresés most még okosabban működik. Ha témakörre vagy emberekre keresel, akár olyan epizódokat is megtalálhatsz, amelyekben egy adott vendég vagy műsorvezető szerepel.

Szinkronizálás

Médiatartalmak szinkronizálása

Mindhárom szolgáltatás – az Apple TV, az Apple Music és az Apple Podcastok – felhőn keresztül szinkronizálja médiatar­tal­mai­dat az összes eszközöddel.

Biztonsági mentés, frissítés és visszaállítás a Finderen keresztül

Amikor egy eszközt a Machez csatlakoztatsz, megtalálod a Finder oldalsávján, ahol biztonsági mentést, frissítést vagy visszaállítást is végezhetsz rajta.

Fotók

Teljesen megújult Fotók lap

Az app gyönyörű új böngészőfelületen tárja eléd a legjobb fotóidat és emlékeidet.

Nap, hónap és év szerinti nézetek

A napi, havi és éves nézetek segítségével könnyebben találhatod meg a keresett felvételeket és elevenítheted fel a legszebb emlékeidet. Az animációk és átmenetek megjelenése után is megmarad az időbeli pozíciód, vagyis egyik nézetről a másikra váltva is ugyanonnan folytathatod a böngészést, ahol abbahagytad.

Nagy előnézetes képek

Az előnézetes képek nagyobbak lettek, hogy könnyebben meg tudd különböztetni egymástól a fotókat. A Fotók mesterséges intelligencia segítségével keresi meg a fényképek előnézetében a legjobb részletet, melyre rákoppintva megnézheted a teljes képet is.

A Live Photók és a videók automatikus lejátszása

Ahogy görgetsz a képek között, a Live Photók és a videók lejátszása auto­ma­ti­ku­san elindul, így fotókönyvtárad szinte életre kel.

Személyre szabás

A Fotók app a Mac gépi tanulási képességeit kihasználva azonosítani tudja fényképeiden az embereket és az eseményeket, és ez alapján kiemeli az olyan fontos pillanatokat, mint a születésnapok, az évfordulók és az utazások.

A legjobb fotóid

A Fotók intelligens módon, a hasonló képek közül csak a legjobbat megtartva, a kevésbé érdekes felvételeket eltávolítva emeli ki a könyvtárad legjobban sikerült fotóit.

Összes fotó

Az Összes fotó nézetben minden fotódat és videódat megtalálod rácsos elrendezésben. Az előnézeti képeket felnagyíthatod, hogy jobban lásd a részleteket, vagy lekicsinyítheted, ha egyben akarod látni az egész gyűjteményt. Azt is kiválaszthatod, hogy négyzet alakú vagy eredeti formátumban szeretnéd-e látni a fotókat.

Emlékfilmek

Már a Maceden is megnézheted az emlékfilmeket, és módosíthatod az időtartamukat, a hangulatukat és a címüket. Ezek a módosítások a többi eszközödre is szinkronizálódnak, ha használod az iCloud Fotók funkcióját.

Jegyzetek

Galérianézet

A teljesen megújult galérianézetben már bélyegképként is megtekintheted a jegyzeteidet, így még egyszerűbben és gyorsabban megtalálod, amit keresel.

Megosztott mappák

Már teljes mappákat is használhatsz másokkal közösen, a bennük lévő összes jegyzetet és almappát megosztva. Bárkit meghívhatsz a megosztott mappákba, amelyekhez minden résztvevő hozzáadhatja saját jegyzeteit, mellékleteit és almappáit.

Megtekintésre korlátozott megosztás

A jegyzeteket vagy akár a teljes mappákat megtekintési jogosultságra korlátozott hozzáféréssel is megoszthatod, így csak te módosíthatod a tartalmukat.

Még hatékonyabb keresés

A keresőfunkció már objektumokat vagy helyszíneket is képes felismerni a jegyzetekhez adott képeken, és az app saját dokumentumbeolvasójával befotózott jegyzetekben szövegre is kereshetsz. Emellett már gépelés közben is hasznos keresési javaslatokat kapsz, amelyeket egy kattintással egyszerűen meg is nézhetsz.

Új lehetőségek az ellenőrzőlistákban

Az ellenőrzőlisták elemeit gyorsan, húzással vagy billentyűparancsokkal átrendezheted, és a már kipipált elemeket a lista aljára helyezheted, hogy ne vonják el a figyelmedet. Ha minden teendőddel végeztél, és újra használni szeretnéd a listát, egyetlen kattintással törölheted az összes elem kijelölését.

Emlékez­tetők

Vadonatúj dizájn

Az Emlékez­tetők alkal­mazást teljes egészében átformáltuk. Új kezelőfelületet kapott, és még több hasznos funkcióval egyszerűsíti le az emlékeztetők létrehozását, rendszerezését és figyelemmel kísérését.

Új szerkesztőgombok

Az új szerkesztőgombok segítségével egyszerűbben, közvetlenül adhatsz az emlékeztetőidhez dátumot, időpontot, helyszínt vagy jelölőt – anélkül, hogy másik nézetre kellene váltanod.

Intelligensebb Siri

Az Emlékez­tetők már a hosszabb mondataidból is megérti, mit szeretnél, és releváns javaslatokat jelenít meg. Az esz­kö­zö­dön működő Siri pedig előre kitalálja, mire lehet szükséged – például azzal, hogy emlékeztető létrehozását javasolja, amikor az Üzenetekben épp találkozót beszélsz meg valakivel.

Mellékletek

Az emlékeztetőket már mellékletekkel is elláthatod, így még több dolgot segítenek észben tartani. Fotókat, szkennelt dokumen­tumokat vagy akár webes hivatkozásokat is megadhatsz melléklet­ként, hogy közvetlenül megnyithasd az emlékeztetőhöz kapcsolódó weboldalakat.

Feladatok és csoportosított listák

További lehetőségeket vezettünk be az emlékeztetők rendszerezéséhez. Például feladatokat társíthatsz egy fő emlékeztetőhöz. A listákat ráadásul már csoportokba is rendezheted.

Intelligens listák

A megújult intelligens listák auto­ma­ti­ku­san rendezik könnyen megtalálható kategóriákba a közelgő emlékeztetőket, hogy egy helyen nézhesd meg az aznapi, az ütemezett, a megjelölt elemeket, illetve mindet egyszerre.

A listák megjelenésének testreszabása

Adj egyedi megjelenést személyes vagy megosztott iCloud-listáidnak: 12 gyönyörű szín és 60 kifejező szimbólum közül válogathatsz.

Integráció az Üzenetek alkal­mazással

Ha valakit megjelölsz egy emlékeztetőben, akkor legközelebb, amikor az Üzenetekben beszélsz vele, az app eszedbe juttatja, mit kellene szóba hoznod.

Safari

Átalakított kezdőlap

Az átalakított kezdőlapon megtalálod a kedvenceidet, a leggyakrabban felkeresett oldalakat és Siri-javaslatokat a relevánsnak tartott böngészési előzményekből, valamint a legutóbb felkeresett oldalak és az Üzenetekben kapott hivatkozások közül.

Figyelmeztetés gyenge jelszavakra

Ha túl gyenge, azaz könnyen kitalálható jelszóval jelentkezel be egy fiókba, a Safari figyelmeztet, és segít létrehozni helyette egy erősebbet

Kép a képben a lapok hangvezérlő gombjával

Mostantól egyszerűbben, a lapok hangvezérlő gombjával is átválthatsz Kép a képben nézetre.

Váltás megnyitott lapra az intelligens keresési mezőből

Ha olyan webhely címét kezded el beírni, amely már meg van nyitva, a Safari auto­ma­ti­ku­san a már megnyitott oldalra irányít téged.

Mail

Feladó blokkolása

Beállíthatod, hogy a Mail blokkolja és egyenesen a kukába helyezze a megjelölt feladóktól érkező összes e-mailt. A funkciót itt is hasonló módon érheted el, mint az Üzenetekben: az e-mailek fejlécében a feladó nevére kattintva.

Leiratkozás

Mostantól a kereskedelmi célú levelezőlistáktól érkező e-mailek fejléce felett egy Leiratkozás hivatkozás is megjelenik, amelyre kattintva közvetlenül kérheted, hogy töröljék az e-mail-címedet a listáról.

Szál némítása

Ezzel a funkcióval elnémíthatod a túlságosan aktív e-mail-beszélgetések értesítéseit.

Megújult klasszikus elrendezés

A Mail megtekintőjéhez oszlopos elrendezést állíthatsz be, és eldöntheted, hogy a kijelölt üzenet előnézetét az üzenetlista alatt vagy annak jobb oldalán szeretnéd-e látni.

Sidecar4

Nagyobb asztal

Az iPad másodlagos kijel­zőként való használatával növelheted a rendelkezésedre álló képernyőfelületet. Így egyszerre két alkal­mazásban is dolgozhatsz, vagy megnézheted az iPaden, hogyan mutat prezentációs módban az a bemutató, amelyet éppen szerkesztesz a Maceden.

Tükrözött asztal

A Mac képernyőjének tükrözésével elérheted, hogy ugyanaz a tartalom két képernyőn is megjelenjen, ami tökéletes megoldás, ha másokkal is megosztanád az anyagaidat.

Vezetékes vagy vezeték nélküli csatlakoztatás

Ha kábellel csatlakoztatod az iPadet a Macedhez, akkor töltheted is. Ha viszont nagyobb mobilitásra vágysz, 10 méteres körzetben vezeték nélküli kapcsolatot is használhatsz.

Apple Pencil

A pontos, intuitív Apple Pencilt mostantól a digitális rajztáblákat támogató kedvenc Mac-alkal­mazásaidban is használhatod. Rajzolj és írj természetes mozdulatokkal, szerkeszd a fényképeidet és rajzaidat, vagy válassz ki dolgokat, ahogy egy egérrel tennéd.

Ujjmozdulatok

Az iPad már megszokott Multi-Touch ujjmozdulatai mellett vadonatúj szövegszerkesztő ujjmozdulatokat is használhatsz, melyek­kel anélkül vághatod ki, másolhatod és illesztheted be a szöveget, illetve vonhatod vissza a legutóbbi műveletet, hogy elmozdítanád kezedet a képernyő-billentyűzetről.

Oldalsáv

Az oldalsávról egyszerűbben elérheted a leggyakrabban hasz­nált vezérlőket. Itt megtalálod a módosítóbillentyűk gombjait a profi alkal­mazások billentyűparancsainak aktiválásához. Emellett a visszavonásnak, a menüsáv megjelení­tésének és elrejtésének, a Dock előhívásának és a billentyűzet bekapcsolásának is külön gombja van.

Touch Bar

Amikor Touch Bar-kompatibilis alkal­mazást használsz, az érintősáv vezérlői megjelennek az iPad kijel­zőjének alsó részén – akkor is, ha a Macednek nincs Touch Barja.

A Sidecar támogatása az appok fejlesztésében

A fejlesztőknek semmilyen teendőjük nincs, ha Sidecar-kompatibilissá szeretnék tenni alkal­mazásaikat – a funkció egyszerűen működni fog. A fejlettebb érintőtoll-támogatást nyújtó appokban az AppKit táblagépes eseményeivel biztosíthatják az Apple Pencil nyomás- és döntésérzékenységét kihasználó funkciókat. Egy changeMode esemény segítségével pedig egyéni funkciót rendelhetnek az Apple Pencil oldalának dupla megkoppintásához.

Folytonosság a jegyzetelésben és a skiccelésben

Folytonosság a jegyzetelésben

Írj és skiccelj a PDF-ekre vagy jegyzetelj a dokumentumaidra az Apple Pencillel. Az iPaden készült jegyzetek valós időben megjelennek a Maceden is.

Folytonosság a skiccelésben

Az iPaden az Apple Pencillel létrehozott skicceket egyszerűen beillesztheted a Maceden megnyitott dokumen­tumokba.

Képernyőidő

Jelentések a használati időről

A Képernyőidő funkció jelentéseket készít, amelyekből kiderül, mennyi időt töltenek a Maced felhasználói a gépen, melyik alkal­mazásokat használják a leg­többet, és hány értesítést kapnak. Ha az iClouddal használod a Képernyőidőt, a funkció egyesíti az összes eszközödről gyűjtött használati adatokat, és szinkronizálja az iPhone, az iPad és a Mac között a Nyugalmi idő beállítást és az alkal­mazáskorlátokat.

Nyugalmi idő

A Képernyőidővel beállíthatsz egy nyugalmi időszakot, amely alatt a gép csak az általad jóváhagyott appokat engedi használni neked (vagy a gyerekeidnek).

Alkalmazás­korlátok

Az Alkalmazáskorlátok funkcióval beállíthatod, hogy legfeljebb mennyi ideig lehessen használni az appokat és a weboldalakat. Megadhatsz egy általános érvényű időkorlátot, vagy az egyes alkal­mazáskategóriák, illetve konkrét appok használati idejét is korlátozhatod.

Összes limit

Egyetlen összetett korlátozásba vonhatsz össze egymással különböző alkal­mazáskategóriákat, meghatározott appokat vagy webhelyeket.

Még egy perc

Amikor eléred az időkorlátot, a „Még egy perc” opcióra koppintva kapsz egy kis időt, hogy elmentsd a munkádat vagy lezárj egy beszélgetést.

Kommunikációs korlátozások*

A kommunikációs korlátozásokkal megadhatod, hogy kivel léphessenek kapcsolatba a gyerekek (és ki léphessen velük kapcsolatba) napközben, illetve a nyugalmi idő alatt.

Felügyelt kontaktlista a gyerekeknek

A Képernyőidő funkcióval a szülők a gyerekek készülékein megjelenő kontaktokat is kezelhetik.

Családi megosztás

A szülők bármelyik eszközükön – azaz iPhone-on, iPaden és Macen is – megadhatják a Képernyőidő beállításait a gyerekek által hasz­nált összes eszközhöz.

Biztonság

Még nagyobb biz­ton­sá­got nyújtó Gatekeeper

A Gatekeeper mostantól csak az Apple által bevizsgált és az ismert biztonsági problémáktól mentesnek talált appokat engedi futtatni az App Store-ból vagy internetről újonnan letöltött és telepített appok közül. Ezt az ellenőrzést az első futtatás alkalmával, majd a továbbiakban bizonyos időközönként újra elvégzi. Így már nemcsak az appok forrásának megbízhatóságát garantálja, de az appok működését is rendszeresen, auto­ma­ti­ku­san ellenőrzi.

A felhasználói adatok védelmét szolgáló funkciók

A macOS Catalina minden esetben kéri az engedélyedet, ha egy app hozzá szeretne férni a Dokumentumok, az Asztal vagy a Letöltések mappában, illetve az iCloud Drive-tárhelyeden, külső szolgáltatók felhőtárhelyein, cserélhető adattároló eszközökön vagy külső meghajtókon tárolt adataidhoz. Emellett ahhoz is a jóváhagyásodat kéri, hogy egy app rögzíthesse a billentyűleütéseket, illetve állóképet vagy videót készíthessen a képernyőd tartalmáról.

DriverKit és a felhasználói környezetben futó rendszerbővítmények

Eddig sok hardveres perifériaeszköz és összetettebb funkció csak közvetlenül a macOS rendszeren belül, kernelbővítmények – „kextek” (a „kernel extension” összevonásából) – használatával tudta futtatni a programkódját. Ezek a programok ezentúl más alkal­mazásokhoz hasonlóan az operációs rendszertől elkülönítve futnak, így nem tehetnek kárt a macOS-ben, ha hiba csúszik a működésükbe.

Dedikált rendszerkötet

A macOS Catalina egy csak erre a célra fenntartott, írásvédett rendszerköteten fut, vagyis elkülönül a gépen tárolt minden más adattól. Ez segít fokozni a rendszer megbízhatóságát.

Aktiválási zár

Mostantól az Apple T2 Security chippel szerelt Mac-modelleken is elérhető az iPhone-ról és iPadről már ismerős Aktiválási zár funkció. Ami azt jelenti, hogy ha valaha elveszítenéd a Macedet, rajtad kívül senki más nem fogja tudni törölni és újraaktiválni.

Lokátor

Két nagyszerű app egybeolvasztva

Az iPhone keresése és a Barátok keresése mostantól egyetlen könnyen kezelhető app formájában segít megkeresni a barátaidat és a készülékeidet.

Offline eszközök keresése

A tömegalapú helyadatok segítségével akkor is megkeresheted az elveszett eszközeidet, ha azok nem kapcsolódnak Wi‑Fi-hálózathoz. Jelöld meg az eltűnt eszközt, és ha egy másik Apple-felhasználó a közelében tartózkodik, akkor az ő készüléke észleli a te eszközöd Bluetooth-jelét, és elküldi neked a helyadatokat. A folyamat teljesen névtelenül és a végpontok közti titkosítással zajlik, így senkinek sem kell aggódnia az adatai biztonsága miatt.

Fejlettebb helyértesítési funkció

A kibővített helyértesítési funkcióval már a hét adott napjaira is ütemezhetsz értesítéseket, emellett informatívabb helyneveket adhatsz meg, és többféle módon szabályozhatod az adataid védelmét.

Jóváhagyás az Apple Watchcsal

Jelszavak megtekintése

Mostantól minden olyan esetben, amikor meg kellene adnod a Maced jelszavát – például amikor a Safari beállításaiban meg akarod nézni a mentett jelszavaidat –, azzal is azonosíthatod magadat a Macen, hogy az Apple Watchod oldalsó gombját kétszer megnyomod.

Alkalmazások telepítésének jóváhagyása

Az Apple Watchcsal többféle műveletet engedélyezhetsz a Maceden: például feloldhatsz egy zárolt jegyzetet, jóváhagyhatod az appok telepítését, feloldhatod a Rendszer­beállítások zárolt beállításait, vagy módosíthatod a gyökérszintű fájlokat.

Kisegítő lehetőségek

Hangvezérlés

Mostantól a Macedet is irányíthatod egy új, teljes egészében hangvezérléses módszerrel.

Precíz diktálás

A Siri beszédfelismerő motornak5 köszönhetően a Hangvezérlés a gépi tanulás legújabb vívmányait kihasználva alakítja szöveggé a beszédhangot, így a meglévő Továbbfejlesztett diktálás funkciónál is pontosabban megérti, amit mondasz.

Egyéni szavak felvétele

Akár bioszra írsz házi dolgozatot, akár jogi dokumen­tumokat töltesz ki, akár a hobbidról e-mailezel valakivel, egyéni kifejezéseket felvéve biztosíthatod, hogy a Hangvezérlés mindig felismerje a gyakran hasz­nált szavaidat.

Adatfeldolgozás a készüléken

A Hangvezérlés minden hangfeldolgozási folyamatot az eszközön végez el, ezzel garantálva a személyes adataid védelmét.

Sokoldalú szövegszerkesztési funkciók

A szövegszerkesztési parancsok széles tárházának köszönhetően nem kell előre begyakorolnod a mondandódat, hiszen bármit gyorsan és egyszerűen kijavíthatsz. Elég megnevezned, hogy mit szeretnél kijavítani, és mire. (Például azt, hogy „mindjárt ott vagyok”, lecserélheted arra, hogy „megjöttem”). A precíz kijelölési funkciókkal könnyebben jelölheted ki a szöveg bármely részét. Pusztán hangparancsokkal elérheted, hogy a kurzor két sorral feljebb ugorjon, kijelölje az előző szót, és csupa nagybetűre írja át.

Javasolt szavak és emojik

A szavak kijavítására is bevezettünk egy új felületet. Egyszerűen mondd be, hogy javítani szeretnél egy szót, és a funkció máris megmutatja a javasolt alternatívák listáját.

Zökkenőmentes váltás diktálás és parancsadás között

A Hangvezérlés ért a szóból, így zökkenőmentesen válthatsz át diktálásról parancsadásra. Minden gond nélkül kívánhatsz valakinek boldog szülinapot, majd rögtön kiadhatod az üzenet elküldésre vonatkozó utasítást az Üzenetek appban, és a Hangvezérlés máris elküldi a jókívánságaidat. Vagy ha kiadsz egy törlési parancsot, a Hangvezérlés megérti, hogy az imént beírt szövegrészt szeretnéd eltávolítani.

Teljes körű navigáció az appokban

Az alkal­mazásokat már teljes egészében kezelheted hangparancsokkal. Az átfogó navigáció alapját a navigációs parancsok, a kisegítő címkék nevei, a számok és a rácsok adják.

Navigációs parancsok

A navigációs parancsokkal gyorsan és egyszerűen vezé­relheted a macOS-t és az alkal­mazásokat. Az appok megnyitása, az internetes keresés és a Spotlight elindítása mellett sok más műveletet is végrehajthatsz velük.

Nevek

A Hangvezérlésnek bemondhatod a gombokhoz, hivatkozásokhoz és más elemekhez tartozó címke nevét, és megkérheted, hogy válassza az adott elemet – így igen egyszerűen navigálhatsz.

Számok

Egy egyszerű paranccsal számozást jeleníthetsz meg a kijel­ző kattintható elemei mellett. Ez megkönnyíti a navigációt a bonyolult és az ismeretlen alkal­mazásokban. A menükben auto­ma­ti­ku­san megjelennek a számok, és akkor is segítenek, ha azonos nevű elemeket kell egymástól megkülönböztetned. Az adott elem kiválasztásához csak mondd ki a számát.

Rácsok

Ha bármilyen okból olyan képernyőterületet kell megérintened, ahol nincs vezérlő, ráhelyezhetsz a képernyőre egy vezérlőrácsot. Ez a hangparanccsal megjeleníthető rács segít precízen elvégezni az olyan műveleteket, mint a koppintás, a nagyítás vagy a húzás.

Kiugró szöveg

A Kiugró szöveg funkcióval nagy felbontásban, külön ablakban nagyíthatod ki egyebek között a szövegeket, a szövegmezőket, a menüelemeket és a gombokat. Csak vidd az egérmutatót a kívánt szöveges elemre, és a Control billentyű lenyomásával megjeleníthetsz a megszokott vezérlők mellett egy ablakot, amelyben nagyítva látod a szöveget és annak környezetét. A szöveg jól kivehetően, az általad választott betűtípussal és színnel jelenik meg. A megnyitott ablakban gépelhetsz, és használhatod a gombokat is.

Nagyítási kijelző

Ha két kijel­zőt használsz, a képernyő egy részét külön kinagyítva nézheted, miközben a teljes képernyőt is látod. Például ráközelíthetsz valamire az egyik monitoron, míg a másikon normál felbontásban láthatod a dolgokat. Vagy a saját Maceden akár ki is nagyíthatod azt a bemutatót, amit éppen tartasz.

Egyszerűbb tabulátoros navigáció

A VoiceOvert használók örömére egységesen kényelmesebb lett a billentyűzettel való navigálás. A tabulátorbillentyűvel mostantól egyszerűbben lehet végiglépkedni az ablakméretező és -bezáró gombokon, az eszköztárak gombjain, a görgetősávok vezérlőin és más elemeken.

Írásjel-kimondási beállítások az iCloudban

A VoiceOver-felhasználók közül sokan szeretik személyre szabni az írásjelek kimondását. Ezek az egyéni beállítások mostantól az iCloudba is felkerülnek, így egységesek a macOS-, iOS- és iPadOS-eszközeiden.

Braille-karaktertáblák még több nyelvhez

A macOS Catalina még több nyelvhez biztosít Braille-karaktertáblát, amelyek között egyszerűen és gyorsan lehet váltani.

Jobb VoiceOver-támogatás az Xcode-ban

A VoiceOver már a figyelmeztetéseket, a szövegsorok számozását és a sortörési pontokat is kimondja az Xcode szerkesztőben.

Szűrők a kijel­zőszínek módosításához

A színlátási zavarokkal élő felhasználók új színszűrőket alkalmazhatnak a kijel­ző színeinek módosítására. A Mac átszínezi a képernyő elemeit, hogy könnyebb legyen megkülönböztetni őket. A szűrőfunkció bármikor egyszerűen be- és kikapcsolható a kisegítő lehetőségek Command-Option-F5 billentyűparanccsal előhívható beállításpaneljén.

Az egész képernyő színárnyalatának módosítása

Egy új kijel­zőbeállítással az egész képernyőnek tetszőlegesen választott árnyalatú alaptónust adhatsz. Bizonyos színárnyalatok megkönnyíthetik az olvasást egyes felhasználóknak.

QuickTime Player

Kép a képben

A lejátszásvezérlőn közvetlenül elérhető új funkcióval olyan, szabadon átméretezhető ablakban játszhatod le a videókat, amelyet más ablakok nem tudnak kitakarni – így mással is foglalkozhatsz a gépen, miközben nézel valamit.

Informatívabb Videovizsgáló

A Videovizsgáló panel mostantól még részletesebb technikai adatokkal szolgál az éppen megnyitott médiafájlról. Olyan lényeges dolgokat tudhatsz meg róla, mint például a videó színtere, a HDR-formátum, a bitmélység, a képméret és a képarány.

Képsorozat megnyitása

Egy sorszámozott képfájlokat tartalmazó mappából közvetlenül hozhatsz létre H.264-, HEVC- vagy ProRes-kódolású filmfájlt. Csak add meg a mappát, és válaszd ki a kívánt felbontást, képkockasebességet és kódolási minőséget.

Timecode támogatása

Ha a QuickTime Playerben olyan médiafájlt nyitsz meg, amelybe timecode van beágyazva, az időinformációt a lejátszásvezérlőn fogod látni.

Átlátszó videók támogatása

A ProRes 4444-fájlokat az átlátszó képrészek megőrzésével is exportálhatod HEVC-formátumba.

Otthon

Titkosított HomeKit-videó

Ha Apple TV-t vagy hasonló eszközt használsz központi okosotthon-vezérlőként, beállíthatod, hogy HomeKit-kompatibilis kameráid felismerjék az emberek, állatok vagy járművek különböző tevékenységeit, és az ezekről készített videofelvételeket biztonságos iCloud-tárhelyre töltsék fel. Értesítést is kérhetsz arról, ha új videó készült, és a felvételeket a Mac Otthon alkal­mazásában nézheted meg. Az appban egy idővonalon láthatod az összes videót, és bármelyiket közvetlenül lejátszhatod az iCloudból. A felvételeket meg is oszthatod, törölheted vagy mentheted a Fotók könyvtáradba.

Hanglejátszás a szcenáriókban és az automatizálásokban

Az AirPlay 2-kompatibilis hangs­zórók mostantól ugyanúgy a szcenáriók és automatizálások részei lehetnek, mint a többi HomeKit-tartozék: dalokat, lejátszási listákat és rádióállomásokat játszhatnak le az Apple Musicból.

Nemzetközi funkciók

Új, többnyelvű rendszerbeállítás a macOS-ben

A Beállítási asszisztensben külön kiválaszthatod a billentyűzet, a diktálás és egyéb funkciók nyelvét, és a nyelvi beállításokat is azonnal személyre szabhatod.

Új kapcsolatcímkék a Kontaktokban

A Kontaktok appban több száz új, még konkrétabb kapcsolatmegnevezés érhető el, amelyek­kel kezelhetőbbé teheted névjegyzékedet. Ilyen új címke például a „fiatalabb unokatestvér” és az „idősebb unokatestvér.”

Kantoni nyelvű gépelési javaslatok

A hagyományos kínai cang-csie, a szucsen, a vonásalapú és a kézírásos billentyűzeteken új, kantoni nyelvű javaslatok segítenek megtalálni a megfelelő karaktereket és emojikat.

Jobb japán gépelési javaslatok

Az új neurális nyelvi modell a mondat korábbi részében már beírt szavakat is figyelembe veszi, így a tárgyhoz szorosabban kapcsolódó és nyelvtanilag következetesebb javaslatokat tud adni.

Új betűtípusok az indiai nyelvekhez

A rendszer 34 új betűtípust – négy rendszerbetűtípust és 30 dokumentum-betűtípust – kínál számos indiai nyelvhez, köztük a gudzsarátihoz, a hindihez, a kannadához, az orijához és a pandzsábihoz.

Új indiai angol nyelvű Siri-hangok

A vadonatúj indiai angol nyelvű férfi és női hanggal a Siri az indiai felhasználók számára is kifejezőbb és természetesebb hangzást nyer.

Új szótárak

A rendszer már thai–angol és vietnami–angol szótárat is tartalmaz.

További funkciók

iCloud Drive-mappák megosztása*

A mappák megosztásához már privát hivatkozást is megadhatsz. A hozzáférésre jogosultak láthatják a mappa tartalmát az iCloud Drive-ban, további fájlokat tehetnek bele, és letölthetik belőle a fájlok legújabb verzióját.

Visszaállítás pillanatképből

Ha egy rendszer­frissítés telepítése után kiderül, hogy a gépeden lévő külső fejlesztésű alkal­mazások valamelyike nem kompatibilis a frissítéssel, a macOS Visszaállítás funkciójával visszaállíthatod a gépet a frissítés előtt készített pillanatképből. Így elérheted, hogy a macOS és az összes alkal­mazás ugyanúgy működjön, mint a frissítés telepítése előtt.

Próbáltad már az iHungary alkalmazást?

iHungary (AppStore Link) iHungary
Fejlesztő: Idealisator Hungary LTD

Besorolás: 4+3.9375

Ár: Free Letöltés

Tetszett a bejegyzés? Lájkold, csiripeld, oszd meg!

A szerző

Hozzászólások száma: 1 db

  1. Miklós - 2019.10.14. 04:19

    Nem tudom szinkronizálni az iOs 12.14.2 emlékeztetőt a macOs Catalinával 10.15.1 emlékeztetővel.
    A telefon az egy iPhone 6+ a Macbook az egy Air 13″ 2017-es. Kérem a segítségüket!

Szólj hozzá Te is!