Ilyen körülmények között dolgoznak a Pegatronnál

HusztiD 2017.04.12. 09:57 Apple, Egyéb, Kiemelt hírek 3 hozzászólás 365

maxresdefault

A New York-i Egyetem egyik végzős tanulója, Dejian Zeng hat hetet töltött el tavaly nyár folyamán az Apple egyik ismert partnerénél, a Pegatronnál. Zeng nyári gyakorlatát töltötte a kínai gyárban, azonban hamar rájött, hogy mennyire embertelen körülmények uralkodnak, amely ellen felszólalt a Business Insider-nek adott interjújában.

Zeng mikor megérkezett, akkor egy kétnapos képzés várta, közben pedig mint minden alkalmazottat, arra köteleztek, hogy töltsön le egy Apple által készített alkalmazást, amiből bővebben megismerkedhet az aktuális iPhone összeszerelési folyamatáról. A két nap leteltével főhősünket már egyből betették a gyártósoron, ahol az volt a feladata, hogy a szalagon érkező telefonokba egy csavart rögzítsen (a Lightning port és a hangszóró között lévőt). És naponta 1 800 alkalommal kellett ezt elvégeznie.

58e8074e77bb70872c8b66d3-1440

Főhősünk pont forgalmas időszakban érkezett a Pegatronhoz, hiszen ekkor még az iPhone 6s modelleket gyártották, de augusztus folyamán már áttértek az iPhone 7-re. Mikor még az előző generációs telefonok voltak a szalagon, akkor is szigorú volt az ellenőrzés, hiszen több fémdetektoros átvizsgáláson kellett átmenniük. Ebből kiindulva nem hogy elektronikai készülék, de semmilyen olyan dolog nem lehetett náluk/rajtuk, ami fémet tartalmazott. Amikor megkapták az utasítást az iPhone 7 gyártására, akkor sokkal szigorúbbak voltak ezek az eljárások, elmondása szerint pedig az Apple-től is érkeztek ellenőrök, kik felügyelték, hogy rendben zajlanak-e a gyártási folyamatok, valamint hogy nem-e szivárog ki valami akaratlanul.

Zeng havi bérezése túlórával együtt 3 100 kínai jüan volt, ami nagyjából 130 ezer forintnak felel meg. Napi 12 órát dolgoznak a munkások, azonban a valóságban csak 10,5 órát számolnak el nekik, mivel a maradék 1,5 óra különféle szünetekre vonatkozik. Az alkalmazottak ugyan kaptak szállást, így erre nem kellett költeniük, viszont a hallgató elmondása szerint nagyon szerény körülmények uralkodtak, hiszen csak egy szoba volt, amiben hat darab ágy volt. További rossz hír, hogy a gyár nem biztosít ingyenes étkezést az alkalmazottai számára, így azért külön fizetniük kell.

myxj20160626091051fast 2

Mivel a bérezés egyáltalán nem nevezhető kiemelkedőnek, ezért sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy beszerezzenek egy olyan telefont, amit összeszerelnek. Zeng elmondása szerint a legtöbb kollégája valamilyen kisebb kínai gyártmányú telefonnal rendelkezik. Például egy Oppo-val.

További érdekesség, hogy a munkafolyamatok között vannak úgynevezett kényszer szünetek. Zeng csak akkor tudott dolgozni, ha a szalagon érkeztek a telefonok, de olyan is volt, hogy akár egy bő órán át nem érkezett semmi. Ilyenkor még azt is megtiltották az alkalmazottak számára, hogy egymással beszélgessenek. Zenét bevinni pedig megint csak lehetetlen volt a szigorú ellenőrzések miatt. Zengnek egy ilyen leállás alatt sikerült beszunyókálnia, így büntetésképp az egész napot állva kellett ledolgoznia.

A Business Insider megkereste az ügy kapcsán az Apple-t, azonban egy szóvivő elmondta, hogy folyamatos ellenőrzéseket tartanak a gyárakban, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy az alkalmazottak ne dolgozzanak többet heti 60 óránál. Valamint az szintén kiderült, hogy az elmúlt 5 év folyamán 50 százalékkal nőtt a Pegatron bérezések mértéke, ami jelentősen nagyobb, mint a sanghaji minimálbér.

Végezetül Zeng még megjegyezte, hogy nem igen hiszi, hogy az Apple átáll az amerikai gyártásra. Nyilván Amerikában nem tolerálnák az ilyen körülményeket, valamint ott jóval többet kellene fizetniük, mint Kínában.

Tetszett a bejegyzés? Lájkold, csiripeld, oszd meg!

A szerző

3 hozzászólás

  1. Blaz - 2017.04.12. 12:41

    Csúnya Pegatron…

  2. Dr. Alban - 2017.04.16. 05:27

    Nem sokkal rosszabb a fizu, mint az itthoni gyarakban.

  3. Dr No - 2017.05.01. 07:12

    “nem-e szivárog ki valami.” > Nem szivárog-e ki valalmi. Tanuljunk már meg helyesen írni könyörgöm!!

Szólj hozzá Te is!