A bő egy hónappal ezelőtt bemutatott iOS 10-ben egy némileg új köntösbe bújtatott Control Centert ismerhettünk meg. Annak ellenére, hogy az Apple újragondolta a kezelőfelületet, nem sok érdemi változás történt. Most pedig összeszedtük azokat a legfontosabb dolgokat, amelyeket az Apple átvehetne az Androidtól.
Mielőtt belekezdenénk a témába, érdemes megemlíteni, hogy ez a cikk nem az iOS vs Android témáról fog szólni, így nem célunk a két rendszer összehasonlítása, a két rajongótábor közötti viszálykeltés. Az elmúlt évek folyamán mindkét rendszer kölcsönzött ezt-azt a másiktól, bizonyos dolgok pedig szinte egy az egyben hasonlítanak mindkét szoftvernél. Tartsuk ezt észben és nézzük, hogy mi az, amiben tovább javulhatna a Control Center.
Rövidítések / parancsikonok
Amennyiben használtatok már droidos készüléket, akkor tudhatjátok, hogy ott megadatik a lehetőség, hogy ha hosszan rányomtok egy ikonra, akkor felhozza annak a beállításait. Ilyen például ha a takarékos módot választjátok, akkor annak előhozza a beállítási lehetőségeit. Sajnos az Apple esetében ilyen nincs, ott egyszerűen ki és be lehet kapcsolni a funkciókat.
Testreszabhatóság
Mint tudjuk, az iOS-béli Control Centerben nincs meg az a lehetőség, hogy valamelyest testre szabhassuk. Igaz az iOS 10-el ez némileg változni fog, de nem igazán lesz egyedi amit az Apple elképzelt. Jó lenne, ha például bizonyos funkciógombokat elvehetnénk vagy hozzáadhatnánk, illetve az általunk preferált sorrendbe rakhatnánk. Például a stopperóra opciót helyettesíteni lehetne a hangrögzítővel.
Gyors elérhetőségek
Ha Androidon a gyors panelből a Wi-Fi-t vagy a Bluetooth-ot választod, akkor alatta megjelenik egy kis ikon, ami által kiválaszthatod, hogy melyik elérhetőségre szeretnél csatlakozni. iOS-nél sajnos nincs ilyen, hiszen ahogy említettük, ott csak ki és bekapcsolhatod a funkciókat. Ha több Wi-Fi elérhetőség van és választani szeretnél közülük, akkor bizony be kell menned a beállításokba, ami sokkal időigényesebb feladat.
Videók megállítása
Bizonyára ti is jártatok már úgy, hogy szeretett készülékeiteken néztetek egy videót, de közben felhúztátok a Control Centert, hogy feljebb vegyétek a hang vagy a fényerőt. Ilyen esetben pedig leáll a videó, így ha pont a fényerőt szeretnétek CC-ből szabályozni, akkor azt nem fogjátok tudni. Természetesen nem létszükség ez a funkció, de igazán zavaró tud lenni. Esetleg a beállításokon belül lehetne erre egy funkció, hogy ki és bekapcsolhassuk a videó automatikus megállítását.
Konklúzió
Természetesen nem azt mondjuk, hogy rossz az iOS-ben lévő panel, hanem azt, hogy még van hová fejlődnie. Ha azt nézzük, akkor az Apple ezelőtt négy évvel mutatta be a Control Centert, ami azóta nem sokat változott. Az iPhone 6s esetében megkapta a nyomásérzékeny funkciókat, ami természetesen nincs Androidon, de ez még mindig nem akkora újdonság, hogy helyettesítse az előbb felvetett hiányosságokat.
Ti min változtatnátok leginkább?
Én még mindig nem tudom felfogni azt, hogy a mobilnet kapcsolása hogyan hiányozhat belőle..
android meg eltanulhatné az ios stabilitását. nekem tökéletes minden az ios-ben.
Nekem az energia takarékos mód ikonja hiányzik meg amit leírtatok, hogy a beállításokhoz (pl wi-fi) lehessen onnan eljutni
Ha felhúzod a cc-t,akkor amugy se látnád a videót,tehát akkor meg azért sírnátok,mert amíg beállítod a dolgokat,2sec-el tovább megy a videó..
Azért egy iPad-nél ez sokkal zavaróbb. De ahogyan írtam, jó lenne, ha ezt be lehetne állítani, hogy ha felhúzzuk a CC-t, akkor a videók automatikusan megálljanak-e vagy sem.
Nagyon jó az a feature a droidnak, hogy ki lehet kapcsolni időzítve, megadod pl 23-kor kikapcsol reggel 7-kor be es kíméli az aksit. Ezt is atvehetné az IOS mert az aksi a leggyengébb láncszem az iphone-be.
Kikapcsolt állapotban működő ébresztő, dark mode, idegesít hogy az alacsony töltöttségü üzemmód kikapcsol ha eléri a 80 töltöttséget a készülék. Apple videólejátszó pl egy fos….hozzá vagyok szokva az androidos mx player-hez. Szerencsére találtam alternativát Infuse fizetős verziója tökéletes. Sokat szarakodtam vlc-vel aztán meguntam.Azota az infuse al a film és sorozatnézés egy élmény, a feliratokat is levadássza :)
Mondjuk leutanozhatnak az androidot, hogy hogy ne kelljen 4 orankent csumira ujratolteni a telo akksijat.
Ennyi szubjektív baromságot!