Mint azt köztudott, Amerikában jelenleg két elnökjelölt van, aki azt állítja, hogy az Apple jobban járna, ha saját szülőhazájába vinné az iPhone gyártását, minthogy a kínaiakkal végeztetik el. A Massachusetts Institute of Technology ezúttal jól kiszámolta, hogy mivel és hogyan járna jól az Apple, ha az iPhone gyártását Amerikába vinné.
Természetesen nem könnyű a kérdés: elsőnek definiálni kell a feltételeket. Mit jelent, hogy Amerikába vinni a gyártást? Amerikában összeszerelni a Kínában legyártott alkatrészeket, avagy ugyanitt is kellene legyártani a komponenseket? Sajnos az Apple sosem hozta nyilvánosságra, hogy pontosan hány dollárból gyárt le egy-egy terméket, de a számítások alapján megközelítőleg 4-10 dodóig terjedő különbségekről beszélnénk a komponensek terén.
A Syracuse Egyetem egyik professzora, Jason Dedrick egy kicsit tovább ment és válaszolt arra a kérdésre, hogy mi lenne akkor, ha Amerikában szerelnék össze a telefonokat. Elemzései alapján ez nagyjából 30-40 dollárral emelné meg egy iPhone gyártási költségét, de nem úgy, mint azt elsőre gondolnánk. Szerinte a behozott komponensek és alkatrészeken lenne a hangsúly, hiszen a szállítás és maga a logisztika kerülne ilyen sokba.
Mi van akkor, ha Amerikában gyártanák le a komponenseket? Ha iPhone, iPad vagy Mac-ről van szó, akkor a kaliforniai vállalatnak összesen 766 beszállítója van, ezek közül csupán 69 található meg az USA-ban. A beszállítók fele Kínában lelhető fel, míg kisebb részük Japánban és Tajvanban.
Amennyiben chipekről beszélünk, akkor egyaránt vannak jó és rossz hírek. Itt is lehetősége lenne az almás vállalatnak, hogy Amerikában gyártassa le a chipeket, azonban ez nem feltétlenül lenne jó. Természetesen az automatizált gyártással újabb költségeket takarítanának meg, azonban az alapanyagok nagy részét, amiből előállítják, így is Kínából szerzi be az Apple.
Összességében mi lenne akkor, ha az USA-ban gyártanák az iPhone-okat? A számítások alapján nagyjából 30-40 dollárral nőne meg egy-egy modell gyártási költsége, ami által akár 100 dollárral kerülne többe az adott telefon. És hogy megérné-e valakiknek az a plusz száz dolcsi? Azt mindenki döntse el maga!
Ti fizetnétek többet azért, hogy ne Kínában gyártsák le az almás okostelefonokat?
Nem.
Nem, de egy ilyen összeget simán benyelhetne az Apple. Igazából erre kellene a törvény, h úgy megadóztatni a behozott kész árut, h ne érje meg külföldre vinni a gyártást.
Persze. Átlagban 2-3 évig használok egy telefont. Most az a 30ezer forint el megy rosszabb helyre is. Szoval igen. Én örülnék ha az USA-ban készülne az iPhone.
Nem. Igy is túl van árazva!
Azonnal…!!!
Igen.
Designed by Apple in California.Assembled in USA.
Sokkal jobban hangzik,nem?