Lassacskán elérkezünk az első évtizedfordulóhoz, hiszen a legelső iPhone-nal karöltve, 2007-ben jelent meg az akkor még iPhone OS-ként emlegetett iOS. Azóta minden évben megjelennek főverziók, amelyek számos újdonságokat hoznak az Apple okostelefonjai számára. Minden egyes főverzió kiadása után kapunk kisebb, ám mégis szignifikáns kiadásokat (pl. iOS 8.4 – Apple Music), amik pár apró újdonságot hoznak: szokásos hibajavításokat és stabilitást. Legutóbbi ilyen kiadás az iOS 9.3 legelső bétája volt, amit az előző hét elején adott ki az Apple.
Ez esetlegesen azt is jelentheti, hogy a jövőben nem csak a főrendszerek, hanem azok későbbi kiadásaik egyaránt hasznos funkciókat kapnak, ami által nem kell mindig szeptemberig várni. Ez pedig azt eredményezheti, hogy az iPhone felhasználók elégedettebbek lesznek, hiszen a kisebb frissítések által folyamatos fejlődéseket fognak tapasztani, nem pedig évente egyszer egy nagyobbat.
Az a baj az évenkénti frissítéssel, hogy eléggé kiszámíthatóak, ami bizonyos szempontból jó és rossz: jó, hiszen megmutatja, hogy milyen irányba megy az Apple a fejlesztőkkel karöltve a mobil operációs rendszerrel, ugyanakkor rossz, mivel ez a lépés eléggé kiszámítható. Tudjuk, hogy az almások mikor fognak új funkciókkal előállni, s gyakran sejthető, hogy milyen újdonságok lesznek a főverziókban. Elvégre csak egyszer van karácsony egy évben.
Eddig úgy tűnik, hogy bevált az Apple stratégiája, azonban időközben változott a piac és az igények egyaránt. A többi mobil operációs rendszer folyamatos terjedésének és fejlődésének köszönhetően nőtt az emberek elvárása. Emlékszik még arra valaki, mikor az iOS 3 egyik nagy újdonsága a copy & paste funkció volt és hogy örült neki mindenki? Na mára már kevésnek bizonyulnak az ehhez hasonló apró újdonságok.
Napjainkban már minden más. Idén nyáron lesz 9 éve, hogy Steve-ék piacra dobták az első iPhone-t, ami évről évre egyre jobban fejlődött – beleértve a hardvert és a szoftvert. Még mindig van hova fejlődnie az iOS-nek, azonban egyre inkább úgy tűnik, hogy az almások kisebb volumenekben hozzák el az újdonságokat, nem pedig évente egyszer. Ezáltal a felhasználók elégedettebbek és boldogabbak lesznek. Logikus lépés lenne, nem?!
Ha visszaemlékszünk a tavalyi évre, akkor láthatjuk, hogy sok terméket kiadott a kaliforniai vállalat. Idén vélhetően nem lesznek új termékek, csupán frissítések (Apple Watch 2, iPhone 7, iPad Air 3, stb.), így logikus lenne, ha a programozók a szoftverre gyúrnának rá erőteljesen (ahogyan Walt Mossberg is megjegyezte). Stabilitás és hibajavítások mellett pedig minden nagyobb frissítésnél hozzáadhatnának valamilyen új fícsört, amivel elvannak a felhasználók.
De nézzük csak meg a mostani 9.3 bétát. Milyen újdonságokat kapott? Megjelent a multi-user funkció, amit egyelőre csak az iskolai programban résztvevők vehetnek igénybe. Vélhetően ezt tovább csiszolják, s az iOS 10-ben már az átlagfelhasználók egyaránt viszont láthatják. Akkor itt a Night Shift mód, ami szintén hasznos, ha lefekvés előtt nyomogatjuk a készüléket, illetve a jegyzeteket is lehetőségünk van a Touch ID segítségével levédeni.
Igazából olyan funkciókat tett elérhetővé az Apple, amelyekkel simán várhattak volna az iOS 10 kiadásáig. Erre mi történt? Már a legutolsó bétába belerakták, ami várhatóan február-március folyamán elérhető lesz a nagyközönség számára egyaránt. Ezek pedig olyan újdonságok, amelyeknek szintén örülni fognak a felhasználók.
Egyelőre ennyit kapunk az Apple-től, s az iOS 10-re is tartogatnak majd egy-két meglepetést. Nyáron mindenesetre okosabbak leszünk, hiszen a WWDC konferencián úgyis bemutatják az új operációs rendszereket, mint az iOS 10-et, az OS X 10.12-t, vagy akár a watchOS és tvOS párosát egyaránt.
Előző héten már összeszedtük, hogy mik azok a funkciók, melyeket az iOS simán átvehetne az Androidról, amit akár a későbbiek folyamán mi is viszont láthatunk. Szerintetek milyen irányba megy el az Apple? Milyen újításokat várhatunk a következő egy évben?
Tegnapi nap folyaman feltettem a publik beta 9.3-at. Mas talasztalt olyat hogy mikor le van zarva a kijelzo es ranyomok a home gombra akkor a bal also resznel kekes szin fogad egy kis teruleten megjegyzem ez akkor ha az ejszakai mod aktiv. Ha ki van kapcsolva akkor ez a jelenseg nem latszik. Valami bug lehet biztos. Amugy nekem akksi ido mintha jobb lenne igyanannyi nyomkodast kovetoen(i5s)
Akadas meg ilyen egy problema jelenseg eddig nem tapasztalhato. Olyan mint a 9.2 vel tan meg neha egy picit gyorsabb is ahogy osszeneztem egy masik i5s el amin 9.2 volt. Az az egy kis bug van amit eddig eszrevettem.
Szerintem ez így jobb lenne , tálan nem lenne anyi hiba a főverzioban es ami lenne is azt hamarább tudnák javitani, nekem az iPad air2 , 2 vagy 3 hónapig szarakodott az ios 9 után …
Az ios 10lehet, hogy külsőleg is változik, mivel, hogy 10 évforduló :)