Egy 23 éves, északnyugat-kínai lányt a rokonai szerint az iPhone-ja rázta halálra. Az áldozat nővére, Ailun a Sina Weibón (a Twitter kínai megfelelőjén) írta meg, hogy Ma akkor szenvedte el a halálos áramütést, mikor töltőn lévő iPhone-ját próbálta felvenni.
“Remélem, hogy az Apple magyarázatot ad. Azt is remélem, hogy soha többé nem fogja egyikőtök sem töltés közben használni a telefonját.” – fogalmazott Ailun a mai posztban.
Az üzenet pillanatok alatt bejárta az internetet – rengetegen továbbították ugyanis az üzenetet, figyelmeztetve ismerőseiket a töltőn lévő Apple termékek használatának veszélyeiről. Ma apja, Ma Guanghi megerősítette, hogy lányát áramütés érte, majd hozzá tette, hogy ennek nyomai látszanak is a holttesten. A Changji városban élt Ma korábban stewardessként dolgozott a China Southern Airlines-nál.
Ma nővére azt reméli, hogy az Apple igazságot szolgáltat az ügyben. Az Apple a mai nap során reagált is a történtekre – a nyilatkozatban “mélységesen sajnálják a szerencsétlen incidens megtörténtét”, és részvétüket fejezik ki az áldozat hozzátartozói iránt. Ugyanakkor hozzáteszik, hogy az esetet szeretnék kivizsgálni. Szerintetek mi történhetett? Valóban halálra rázhat egy töltőn lévő iPhone 5, vagy valami más áll a dolog hátterében?
Szerintem egy hamis töltő hibája okozta…
Simán. Mivel 220V-on van, bármilyen gixer miatt ha ez rámegy a fogdosóra, akkor annak kampec, mivel ha tartja a kezébe a telefont, akkor rágörcsöl egyből. Ha viszont az ágyon lett volna mondjuk, és csak húzgálja rajta az újját, akkor csak kapott volna egy flasht.
Nem vagyok egy elektronika guru, de egy földeletlen konnektor lehet a ludas?
Elég hülyeség. Nincs akkor feszültség benne eleve. Még töltőn se.
Miért ne lenne???
Természetesen megtörténhet egy ilyen dolog, de ennek 0,0000000000000000000000000000000001 a valószínűsége, vagy ennél is kisebb.
Az Apple töltő a következőképpen üzemel: a kis fehér kütyü a kábel végén, amit a konnektorba dugunk a 230V feszültségű váltóáramot 5V egyenárammá transzformálja.
A transzformálást végző áramköröket egyutas-, kétutas egyenirányítóval vagy Schmitt-triggerrel végzik. Ezek az áramkörök érzékelik az áram szinuszos váltakozását, és kondenzátorokkal kiegyenlítik a negatív periódus feszültséghiányát.
A töltő tartalmaz egy feszültségtüskék elleni védelmet (mint a UPS-ek), olyan esetek elkerülése végett, hogy a kimeneten ne történjen feszültségváltozás (tehát 6V már nem biztos nem jön ki a töltőn, nemhogy 230V).
Ha ez még nem lenne elég, akkor a következő dolog következik: amint az iPhone a töltőn keresztül 230V-ot kap, szó szerint szétégnek a belső áramkörei, tehát nemhogy addig nem jutunk el a telefonnal, hogy a fejünkhöz emelve felvegyük, hanem addig se, hogy megnézzük a képernyőzáron megjelenő akkumulátor ikont.
Továbbá: mivel ugye az iPhone-on csak az oldalsó fém keret vezeti az áramot, kézbevételkor azonnal megrázta volna a leányt, és nem tudta volna a fejéhez emelni vagy valami, reflexből azonnal eldobja, és ez a kis áramcsípés nem okoz maradandó károsodást se, nemhogy halált.
Viszont részvétem a család felé, de ez az eset nem történhetett meg.
Senkinek nem furcsa, hogy ez pont azután lett hír amikor a Samu felgyulladt egy csaj zsebében?
@Tibi:
Azért ezt üzletpolitikai okokból nem igazán vághatta rá az Apple, hogy ezt biztos a Samsung találta ki…
Tökéletesen oldották meg a problémát: részvétet nyilvánítottak, ami ilyenkor kötelező, és kivizsgálják az ügyet, ami annyit tesz, hogy beviszik a készüléket és a töltőt a laborba, majd megállapítják, hogy az ég világon semmi baja sincs, már ha persze egyáltalán volt készülék meg halott lány…
Pont ezt akartam mondani! Bizony feltűnt!
Szoval az ismerosei tele vannak apple cucal… Ertem… Akor minek is kell olcso iphone kinanak? :D viccet fereteve sajnos megtortenhetnek ilyen dolgok de ennek a meg ismetlodese keves
Bar szerintem az utangyartot kinai toltovel toltote iphonejat mert szerintem egy eredeti toltovel ez nem tortent volna meg
Ez nem történhetne meg ha:
1. Nem szar kínai buherkodott töltőt használ
2. Nem szar kínai buherkábelt
3 Utolsó és legfontosabb, nem szaros földeletlen csatlakozókat használnak a japók…
És akkor még csak átlagos paraszti szemmel felmért hibákat említettem, az elektrotechnikai aggályokat már a nagyok tisztázták :D
Nem tudom mennyire tűnt fel, hogy egyébként az iPhone töltő amúgy sose volt földelt…
Földelt dugó:
http://1.1.1.5/bmi/bolthely.hu/kepek/mikroshop/02931.jpg
Földeletlen dugó:
http://img15.aprod.hu/images_aprodhu/15530953_1_644x461_iphone-tolto-adapter-gyor-.jpg
Továbbá a kínaiak gyártják a világ összes sorozattermékét, többek között az Apple töltőjét is, szóval ez nem annyira nem jött össze.
Az átlagos paraszti szemmel való felméréseiden szerintem csiszolj még egy kicsit…
Ha Kínárol van szó, akkor miért a Japánokat szidod a földeletlen konnektor végett?
Azt azert megkerdeznem hogy ki latott mar foldelt csatlakozoval ellatott iphone toltot… No?
Ha az iphone 5 télleg képes lenne valakit is megrázi akk az már megesett volna hisz rengeteg van belöle . Szerintem eggy hamis iphone volt (kinában -.-), vagy valami gond volt a hálozatban . De az biztos hogy ha eggy normális ,,otthoni,, konektorba bedugod gyári hozzá tartozo toltovel , akkor esélytelen hogy megrázzon . Am a 220 voltos ( aszthiszem ennyi ) itthoni hálozat nem halálos , engem is már megrázott mikor égöt cseréltem , igen vannak utána égésnyomok a kézen de eggyáltalán nem halálos de nem is valami kellemes . Ugyhogy azt kell mondanom itt valami más van a háttérben amirol nemtudunk :)
bazzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzmeg :D akkor dugj egy 100-as szöget a konnektor egyik lyukjába kesztyűvel, aztán vegyél egy másik 100-as szeget amire úgy rámarkolsz, mint a büdös szar, lógjál rajta egy fél órát, és megnézzük milyen gyorsan futod le utána a 100 métert -.- ez a komment 150x kenterbeveri az én első kommentem :D az alapján is azt mondanám, hogy buta vagyok, de ez a komment visz mindent …
Minek után Attiss tökéletesen ismertette a dolog fizikai mibenlétét, nem értem mi még a kérdés?!?!
“Kina” … egy occo rosszul osszeszerelt utangyartott tolto all a hatterben :/ :(
1,a töltő kettős szigetelt! (Ebbe most szakmailag nem mennék bele , ha érdekel a Google megmondja)
2, a hazai hálózati fedzültség névlegesen 231 volt!
3, ekkora feszültség lehet halálos( egyébbként az áramütés élettani hatása az áramerősségtől függ leginkább !
Bármi megtörténhet, — és még az ellenkezője is! Elektromos készülékekkel mindig vigyázni kell! Én például vaságyon felve használom a töltőre dugott iPadot, és érzem is hogy ráz. Finoman megérintve csíp. Simogatva a hátsó fém borítást pedig, halhatóan brummog. Persze egy, a hállózaton érkező, megfelelően időzített villámcsapás, még megrázóbb élmény lehet. Az élet egy halálosan veszélyes dolog. Nem is nagyon lehet túlélni, de azért megpróbáljuk.
Hallhatóan és hálózat, – mielőtt még megszóltok. De minden előfordul, még helyesírási hiba is.
Csinálj már egy videót légyszi arról ahogy simogatod, és közben brummog! Úgy megnézném! :) Ha kész linkeld be itt a videót!
“felve” na ez viszont jó kétértelmű: nem “félve” hanem “fekve”. Nem jól tapogattam ki az “k” és az “l” billentyű közti különbséget. Talán majd csinálok egy papírrácsot gépeléshez a padra, akkor érezni is fogom a billentyűpoziciókat.
Kínai lány … kiment a piacra vett magának Hello Kitty-s töltőt az új iPhone 5-jéhez hogy menő legyen mert ugye a fiatalok szeretik öltöztetni a telefonjukat, csak nem tudta hogy nem eredeti ezért az áram szétvágta, tuti hogy nem az Apple a hibás! hanem a gagyi töltő amit akármelyik piacon megkapsz..
Ha töltőn volt akkor simán megrázhatta ilyat nem most hallok először
Ja és áramütés esetén hol az érintésvédelem?? A kisautómata kikapcsolja az áramot ugyebár!!!!! Vagyis ez tuti kamu!!
En csak annyit mondok kinai kitalált szarság
Lehet valami jo 2 kartyas, tv vevos iphone5 volt… Kizartnak tartom. Ha 220V lett volna a toltoben a telefon szarra eg, vagy fel is gyullad…
Mondjuk engem is megcsikizett mar toltes kozben az i5 anno az i4 es az i3 is valamint a MBP “15 mind az unibody mind a regebbi is egyarant razott vilag eleteben egy kicsit. De messze van a fajdalmastol vagy maradandotol meg ilyenek
Ha a hálózati feszültség odakerül a telefonba, akkor az már nem csörög ki, hogy felvegye az illető, szépen leégeti az egészet.
Úgy látom, itt csupa elektronikai szakember fórumozik.
De mondom, elektronikában nagyon sok minden előfordulhat. A legminőségibb készülék is bekrepálhat, és néha igen trükkös dolgokat tud produkálni. De ezért nem tehető felelőssé a gyártó, ha egyébként jó a termék, tehát átgondolt felépítésű és amúgy megbízható. Az is tény, hogy az életvédelmi relét azért találták ki, hogy ne forduljon elő ilyen eset. Persze az is elromolhat, ha egyaltalán be van szerelve.
Nekem van egy egyszerű lengőaljzatom egy kábel végén. Ezen mi romolhat el? Nem sok. Vagy mégis? Műszerrel megmérve, mind a három érintkező között végtenen az ellenállás, de ha csatlakoztatom a 230 V-os hálózathoz, (csak egyik irányú polaritással,) igen fura dolog történik. Az említett életvédelmi relé hiányában, szivárogtatja az áramot a földelés felé, és mindezt bárminémű külső jel (pl. melegedés, sercegés) nélkül. Valahol a föld alatt persze melegszik az anyag. Hónapokig jó nagy villanyszámlát generált ez. Lehet hogy egy kis rovar mászott bele, nem tudom, de ez a konnektor egy olyan alkatrésszé vált, ami csak feszültség alatt mutatja meg a hibáját. Csak akkor kezd vezetni a fázis és a föld között. (Megjegyezném hogy az emberek is ilyenek, hogy jobbára csak nehéz helyzetben ismerhető meg a bennük lévő rossz.)
Nem eredeti apple töltő simán csinálhat ilyet, nekem is volt egy ilyen töltóm, ahogy próbáltam kiszedni a konektorból ketté tőrt. Szerintem simán életveszélyes lehetett volna… De viszont pont a kínaiaknak ne lenne kínai szar töltőjük?
Ja és meg egy gondolat. A kívülről csupa műagyag “olcsó telefonnal” nehezebben történhet ilyen. Bár a fülhalgató viszont, ebben az esetben is, igen hatásos lehet, hiszen majdnem közvetlenül az agy kapja az áramot. Aki viszont maradna a fém borításnál, az földelje le azt, így védve lesz, legalább érintés esetére.
Úristen mi megy itt.
Persze a felelősség a portálé.
Ugyanis ha az a cél hogy a kommentek mennyisége meglegyen akkor csak folytassátok a cikkek végén szokásossá vált “neked mi a véleményed?” zárszót.
A mai cikknél ez azért ment félre, mert eleve hülyeség feltételezni a tizenéves villamosmérnök trollokról, hogy bármit érdemben hozzá tudnak szólni a témához. Mint ahogy ezt szemléletes példa támasztja alá feljebb :)
Miért nem lepődöm meg azon, hogy ez a “hír” pont most és pont kínában történt meg?!o,O
Durva,hogy mennyi hülye ember van,és hogy egyáltalán hogy terjeszthetnek ekkora f***ságot…Bár látom előttem jó páran rámutattak,hogy a töltőben lévő trafóból eleve nem juthatk ki 230v-os fesz,de abba nem gondoltok,hogy egy ennyire vékony töltő kábel talán nem is biztos hogy kibírja?Illetve ha még is eljutna ez az áram a telefonig,ami szanaszét égeti a belsejét a telefonnak,hogy kerül vezető kapcsolatba a külső kerettel?A töltőcsatlakozó egy hajszál vékony szalagkábellel csatlakozik az alaplapba,az elég egy pillanat alatt.De mindettől eltekintve,ha megfogja ezt a fezültség alatt lévő telefont,és tényleg rászorul a keze,akkor is nem tudja egy hirtelen rántással kirántani a töltőt a konnektorból?Még ha csak el is esik megy megugrik a meglepetéstől,már kirántja a hálózatból…Valószínűbb hogy Aladdin berepül az ablakon a varázsszőnyegével,megbassza a kisfiam plüsstigrisén,a dzsinn meg kameráz.
Pár dolog tisztázása végett:
1. Földelni fém házad készülékeket kell (vasaló, mosógép, fűtőtest stb.). A telefontöltő anyaga műanyag ezért kettős szigetelésű.
2. Kismegszakító meg az életvédelmi relé nem ugyanaz. Az előbbi a vezetéket védi ha nagy áram folyik át rajta (16A) általában lassú működésű. 0,05A is halálos lehet.
8 éve épült házban lakom életvédelmi relé nincs sőt a lakások többségében nincs nemhogy Kínában.
3. Hajszálvékony kábel nem ég el a nagy feszültségtől azon több ezer volt is lehet. A rajta átfolyó áram nagyságára méretezik a kábelt.
Én Attiss-hoz szólnék először:
Én egy kicsit kiegészítenélek: Ugye azt tudjuk, hogy ha a feszültséget letranszformáljuk, akkor az áram az feltranszformálódik és ez fordítva is igaz. Valamint, a már letranszformált feszültséget és feltranszformált áramot stabilizálni is kell. Mivel a töltők azok olyanok, hogy ugyanakkora teljesítményt kell szolgáltatnia a kimeneten, mint a bemeneten. Az Apple mivel magasan tojik a mobilos szabványokra (itt az eredménye) ezért tudni kell, hogy az Iphone 5 töltők képesek akár 1A áramot is felvenni a kimenetről mikor rajta van az Iphone 5. A régebbiek pedig 2A áramot is ami ha megráz akár az 1A akkor ez történik mint ami a cikkben is van. Mivel ilyen nagy az áram, ezért nem tartom kizártnak, hogy ez a külső fémházra rámenjen. Ezt a magas áramot már el kell szigetelni alaposan, mielőtt baleset nem történik. Már csak a mikroelektronikai alkatrészek miatt is. A microUSB nem tud 1A-t.
A cikkhez szólva:
A családnak őszinte részvétem, remélem, a hatóságok sikerrel járnak. Az Apple helyében én a mobilos szabványokra való magasról letojása miatt történő baleset után én ezek után már nem erőltetném a saját szabványaimat. Ugye emlékszünk még jópár emlékezetes esetre: felrobbanó, térerőproblémás Iphone-ok még korábbról. Ez is a mobilos szabványok nagyívben lesz..ásának eredménye. Ha így megy tovább ki kell, hogy jelentsem, hogy: Az Iphone tucattermék horror áron. Mielőtt elkezdene bárki mondani nekem, hogy nekem nem volt Iphone-om kijelentem, hogy igen volt egy Iphone 4-em, de eladtam, mert nagyon nem voltam vele megelégedve.
Szabó : iratkozz be inkább iskolába mielőtt az hülyeséget osztod.
Lego 2013-07-22 21:02:56
Hali! Nagyon jò kis fórum! Talán azonban az a körülmény, hogy Kínában történt nem ok. Azonban az, hogy egy fürdöszobában a kádbòl kiszállva feltehetöleg vizesen a jólvezetö vizes csempeburkolaton állva már annál inkább. Ha a hölgy kezéröl a víz belefolyt a szerintem egyèbbkènt is kèrdöjelesen kettösszigetelèsü tápegysègbe ahonnan az áramot a viz vezette a hölgy füléig màr simán okozhatott halálos áramütèst. Az Èrintèsvèdelmi (FI) relè nem kötelezö mèg fejlettebb kultùràkban sem. De lehet hogy az megvédte vola a nö èletèt. Ezt az esetet nem a màrka vèdelemre, hanem arra az ismeretterjesztèsre kell felhasználni, hogy az elektromosság nem játtèk ès a fürdöszoba különösen veszèlyes hely! Nem mellesleg ebben az esetben mindegy, hogy a töltö eredeti e. Egyiken ès a másikon is àtfolyik a víz!
A legbiztosabb megoldás szerintem, ha az ember külső akksiról tölti a telefonját.
És ezt a külső akksit viszi magával mindenhová illetve csak azzal tölti a mobil eszközét az ember bárhol is van. És amikor kell ezt az külső akksit töltöd, amihez nem nyúlsz hozzá :D.
Kapcsolós elosztó a legjobb szerintem ilyen téren.