Pár perce befejeződött az Apple által tartott show, melynek keretein belül bemutatták az új iPhone OS 4.0-ás szoftvert. Az alábbi összefoglalóban kiderül, hogy mit is fogunk kapni az új operációs rendszerrel. Első körben azonban fontos leszögezni pár alap dolgot, mely valószínűleg nem mindenkinek fog tetszeni.
Mely készülékekre lehet majd telepíteni az új szoftvert?
A válasz, mindegyikre, de vannak azért megkötések sajnos.
– iPhone 3GS, 3. generációs iPod Touch – minden működni fog rajtuk ami az új szoftverben van
– iPhone 3G, 2. generációs iPod Touch – szinte mindent fog tudni, sajnos azonban a multitaskingot elfelejthetjük (az Apple állítása szerint a hardver erre már nem elég)
– iPad – mindenre képes lesz, de a megjelenése csak az ősszel várható
Az Apple 7 fő lényegi dolgot emelt ki az új szoftverből, ezek az alábbiak.
Az iPhone OS 4.0-ban több mint 1500 új API-t fejlesztett ki az Apple. Ezeket a fejlesztők fogják tudni kihasználni és beépíthetik azokat mind az új, mind a régi alkalmazásokba.
1. Multitasking (Több alkalmazás egyszerre történő futtatásának lehetősége)
Végre futhatnak az alkalmazások a háttérben is. Ezt azonban nem a tradicionális módon fogják végrehajtani, hanem 7 db. multitask-képes szolgáltatás (API) segítségével. Az iPhone-on futó szoftverek ezen API-k segítségével tudnak majd a háttérben is működni, kommunikálni.
A 7 db API a következő:
– Háttérhang – lehetőség lesz hangok kezelésére a háttérben (pl. zenelejátszás)
– VoIP – Skype és hasonló szoltáltatások a háttérben is működhetnek
– Helyzetmeghatározás – GPS szoftverek helyzetének meghatározása, navigáció futhat majd a háttérben
– “Push” szolgáltatás
– Helyi szolgáltatás – A telefonon futó szolgáltatások lehetősége
– Feladat befejezése – Egy éppen futó folyamat be tudjon fejeződni akkor is, ha a szoftverből már kiléptünk
– Gyors programváltás – A szoftver teljes állapota mentésre kerül és onnantól kezdve nem használ több erőforrást
2. Folders (Mappák – Mappakezelés)
Az App Store-ban már több mint 185.000 szoftver közül váltogathatunk, amelyeket eddig 11 képernyőbe tudtunk csak bezsúfolni. Az iPhone OS 4.0-ban, ha az egyik szoftver ikonját egy másik szoftver ikonjára húzzuk, akkor egy mappát fogunk tudni létrehozni. A mappának automatikusan nevet ad a rendszer, de természetesen ezt meg tudjuk majd változtatni. A mappákban további szoftvereket tárolhatunk, illetve mappákat is elhelyezhetünk majd az iPhone dockjában. A mappák segítségével mostmár akár 2.160 iPhone-os alkalmazásunk is lehet a készüléken egyszerre.
3. Mail (Levelezés)
Az Apple sokat dolgozott a Mail-en. A főbb újítások a következőek lesznek:
– Egyesített bejövő mappa (amely össze tudja fogni az összes email fiókunk bejövő leveleit)
– Szálak (thread) szerinti rendeszerezésének lehetősége
– A csatolmányokat akár valamelyik App Store-ból letöltött programmal is megnyithatjuk (végre!)
4. iBooks (Elektronikus könyvek)
A szombaton megjelent iPad egyik újdonsága az elektronikus könyvesbolt, az úgynevezett iBooks. Ez tulajdonképpen ugyanolyan bolt, mint az App Store, csak nem szoftvereket, hanem elektronikus könyveket vásárolhatunk benne, digitális formában. Az Apple ezt a könyvesboltot készítette el iPhone-ra és iPod Touch-ra is.
5. Enterprise (Vállalati eszközök)
Egyre több cég és vállalat használ iPhone készülékeket. A Fortune 100-as listájának 80%-a iPhone használó. Az iPhone OS 4.0 néhány új lehetősége vállalati felhasználók számára:
– Adat titkosítás a programokon belül
– Vezeték nélküli hálózaton történő szoftver terjesztés (akár a rendszergazda is telepítheti távolról az alkalmazásokat a dolgozók készülékére)
– Vezeték nélküli hálózaton való telefon management
– Több felhasználós Exchange lehetőség
– Exchange Server 2010 támogatás
– SSL VPN támogatás
6. Games (Játékok)
Az Apple számára kiemelt fontosságúak az iPhone-os játékok, hiszen a készülékre már most, több, mint 50.000 játék közül válogathatunk. Az új iPhone rendszerben a következő lehetőségre számíthatunk:
– Játékosok összekapcsolása, barátlista
– Automatikus párosítás (hasonló képességű játékosokkal hozzák össze egymást)
– Lehetőség lesz a játék folyamatának nyomonkövetésére (csakúgy mint pl. XBox Live)
7. iAd (Hirdetések)
Nagyon sok az ingyenes játék, az Apple pedig segíteni szeretne a fejlesztőknek, hogy bevételhez juthassanak. Ilyen módon továbbra is ingyenes maradhat a szoftverük. Az Apple felmérése szerint egy átlagos felhasználó kb. 30 percet tölt a készüléken lévő szoftverekkel. Ha kb. minden 3 percben megjelenne egy hirdetés, akkor átlagosan 10 hirdetést látnának a felhasználók. Mivel az Apple nemsokára 100 millió készüléknél is többet értékesít, ez 1 milliárd hirdetést jelentene naponta. Az interneten már most is sok féle hirdetés létezik. Nagy részük animált, interaktív. Az Apple megoldása is hasonló lesz, de mindezt beépítik az operációs rendszerbe. Vagyis, szoftveren belül jelenhetnek meg videó alapú hirdetések úgy, hogy közben a felhasználónak el sem kell hagynia a programot. Bármikor vissza tud térni az előbbi folyamathoz. És mindez akár HTML5 felületen is biztosítható. A hirdetések bevonhatják a felhasználót is. Pl. megkérhetik, hogy rázzák meg a telefont, vagy válasszanak néhány lehetőség közül. De akár más játékot is tartalmazhatnak.
Mit kell még tudni a hirdetésekről?
– A hirdetések bevételeinek 60%-át kapja a szoftver fejlesztője
– A hirdetéseket az Apple tárolja és szórja. Nincs megkötés, hogy milyen reklámok lehetnek, milyen tartalmakat hirdethetnek (gondolok itt felnőtt tartalomra, cicis nénikre) a fejlesztők, hiszen ezért a készítők fizetnek.
– HTML5 alapú hirdetések
A 3G-ben lesz így hangvezérlés és kamera funkció is?
Help!!!!!!!!!!
Az iAd nekem csak az ingyenes alkalmazások elcseszésének tűnik. Mind tele lesz hirdetésekkel, mint a FlashGet 3.4.
már le lehet tölteni egy egész jó kamera progit a 3G-hez iVideoCamera néven, egész jó kis progesz:)